Wnioski grantowe – najczęstsze błędy

Pisanie wniosków grantowych to zadanie niełatwe, zwłaszcza kiedy robimy to po raz pierwszy lub nie mamy większego doświadczenia projektowego. A przecież to dobry wniosek jest kluczem do tego, aby otrzymać dofinansowanie na działania swojej organizacji. Mowa tu o kwotach, które mogą sięgać kilkuset tysięcy! Oprócz starannego przemyślenia działań, jasnego i precyzyjnego sformułowania opisu projektowego, musimy także zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które poniżej opisujemy. Właśnie te błędy są najczęstsze i powodują odrzucenie wniosku lub przyznanie dofinansowania mniejszego, niż o jakie się ubiegaliśmy.

  1. Przeczytaj uważnie regulamin

Regulaminy swoją długością mogą odstraszać. Nie ułatwiają też zadania kazuistyczne zwroty i niejasne sformułowania. Jednak chcąc prawidłowo napisać wniosek, przeczytanie regulaminu konkursu, w jakim chcemy wziąć udział, to absolutna podstawa. Pozwoli to nam określić czy nasza organizacja może w ogóle ubiegać się o grant, a jeśli tak – to w regulaminie znajdziemy na pewno dużo wskazówek, jak zaplanować projekt na poszczególnych jego etapach oraz co zamieścić we wniosku. Zwróćmy szczególnie uwagę na sposób przyznawania punktów, aby pisany przez nas wniosek jak najlepiej wpisywał się w punktację.

2. Zaplanuj realnie działania

Projekt powinien być dobrze przemyślany i przede wszystkim: realny. Nie ma sensu wpisywanie działań czy efektów, które będą niemożliwe do zrealizowania. Choć dobrze wygląda to na papierze, w rezultacie prowadzi do tego, że projekt nie przyniesie oczekiwanych – i co ważniejsze – opisanych we wniosku rezultatów. To z kolei prowadzi do wielu niepotrzebnych nerwów, a co najgorsze – dofinansowanie trzeba będzie zwrócić w części lub całości. Dlatego projekt powinien być naprawdę dobrze przemyślany, a wszystkie działania przewidziane w jego ramach muszą prowadzić do osiągnięcia zakładanych efektów.

3. Niestaranna redakcja wniosku

Zastanówmy się: czy zachęca nas do czytania tekst pełen literówek, nieskładny językowo, z błędami ortograficznymi i stylistycznymi? Odpowiedź nasuwa się sama. Oczywiście, najważniejszy jest we wniosku opisywany projekt, ale powinniśmy starać się maksymalnie jasno opisywać nasze działania używając języka przystępnego i zrozumiałego. Wniosek przed wysłaniem sczytajmy nawet kilka razy. Najlepiej, aby zrobiła to osoba, która go nie pisała. Wystrzegajmy się błędów językowych czy ortograficznych – świadczy to o braku profesjonalizmu

4. Niedopełnienie formalności i terminów

Wiele dobrych wniosków polega na ostatniej prostej – są już napisane, sprawdzone, projekt wymyślony… ale na którejś stronie zabraknie parafki albo podpisu czy odpowiedniej pieczątki. Nie zapominajmy o wszystkich koniecznych załącznikach. Sprawdźmy dokładnie, jakie są wymagane formalności, jak należy wniosek wysłać. Upewnijmy się przed wysłaniem go, że jest w odpowiednich miejscach podpisany. Te z pozoru szczegóły mają ogromne znaczenie. Nie chcielibyśmy przecież, aby wszystko opóźniło się lub co gorsza – poszło na marne przez brak jednej parafki. I najważniejsze – pilnujmy terminów. Złożenie wniosku po terminie jest równoznaczne z jego odrzuceniem


Powyższe to tylko kilka błędów, z którymi spotykamy się najczęściej jako osoby zajmujące się profesjonalnie pisaniem wniosków grantowych. Jest jeszcze szereg innych aspektów, na które należy zwrócić uwagę ubiegając się o dofinansowanie. Dlatego najlepiej oszczędzić sobie czasu oraz nerwów i powierzyć to zadanie osobom z doświadczeniem.

Napisaliśmy już setki wniosków, a jeszcze więcej przeczytaliśmy. Z tego względu posiadamy ogromne doświadczenie projektowe i chętnie Państwu pomożemy. Wybierając naszą usługę pisania wniosków grantowych, otrzymają Państwo w rezultacie wniosek gotowy do wysłania.