PROO – ważny konkurs dla NGO

Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich (PROO) to ważny konkurs grantowy dla organizacji pozarządowych – wyróżnia się tym, że można uzyskać spore dofinansowanie. Co ważne, inicjatywa ta wspiera NGO w rozwoju instytucjonalnym i realizacji celów statutowych, a to oznacza, że środki można przeznaczyć np. na wynajem biura, zakup drukarki, zatrudnienie księgowej, a nie jak w przypadku większości konkursów na konkretny projekt. Prezentujemy Państwu kilka ważnych informacji, dzięki którym ubieganie się o grant w PROO będzie łatwiejsze.

Pewnie nie raz jako osoba działająca w trzecim sektorze zastanawiałeś się, co mógłbyś zrobić, gdyby tylko… organizacja miała odpowiedni sprzęt, pracowników, siedzibę lub inne niezbędne rzeczy. Takie problemy zgłasza większość osób z tego środowiska. Bariery, z którymi zderzają się organizacje pozarządowe to przede wszystkim trudności w zdobywaniu funduszy lub sprzętu oraz w utrzymaniu personelu. Brak ciągłości, stabilności i przewidywalności finansowania to poważna przeszkoda w rozwijaniu organizacji – zamiast skupić się na realizacji celów organizacji, społecznicy martwią się o zaplecze finansowe lub kadrowe, nie mają odpowiedniego sprzętu. Fakt tej niepewności co do zaplecza bardzo negatywnie wpływa nie tylko na działalność całej organizacji, ale także na jej przyszłe plany – bo jak wdrażać zmiany, kiedy nie wiadomo czy będzie na nie budżet i zasoby. PROO jest idealną odpowiedzią na te problemy. Dotacja pozwala wzmocnić wieloletnią strategię rozwoju, a nie tylko realizować konkretny projekt! 

PROO jest organizowany przez Narodowy Instytut Wolności. W tym programie nie jest wymagany wkład własny, a rozliczenie dotacji będzie dokonywane w oparciu o osiągnięte rezultaty. Uruchomione jest kilka priorytetów Programu. 

1 lutego otworzono nabór w następujących priorytetach:

  • Priorytet 1a. Wsparcie działań misyjnych i rozwoju instytucjonalnego Edycja 2021.
  • Priorytet 2a Dotacje operacyjne na wsparcie budowy początkowych kapitałów żelaznych (  (od 8 lutego)
  • Priorytet 3 Rozwój instytucjonalny lokalnych organizacji strażniczych i mediów obywatelskich
  • Priorytet 4 Rozwój instytucjonalny Think Tanków Obywatelskich

Każdy z nich spełnia inne cele i oferuje inne możliwości dofinansowania organizacji. Należy dokładnie przemyśleć, w którym organizacja powinna brać udział. Wartość dotacji może wynosić od 100 do 700 tys. zł.

W programach PROO niezwykle istotne jest to, że nie są to konkursy typowe projektowe. Grantu nie otrzymujesz na przeprowadzenie projektu jak zazwyczaj – czyli działania w postaci np. przeprowadzenia szkoleń wśród 30 osób w gminie X nie mogą stanowić esencji wniosku, nawet jeżeli świetnie je opiszesz i zaplanujesz. W PROO ważny jest rozwój Twojej organizacji  – jakie konkretne problemy organizacji zostały zidentyfikowane i jak zamierzasz im zaradzić. Strategia i sformułowanie odpowiedniego modelu rozwoju to klucz do przygotowania wysokiej jakości wniosku.

W sformułowaniu modelu rozwoju może pomóc oczywiście wiedza i doświadczenie członków Twojej organizacji, ale bardzo wskazane jest pozyskanie wiedzy z literatury fachowej o tematyce zarządzania czy planowania rozwoju. 

Kolejnym istotnym elementem w wnioskowaniu jest odpowiednie przełożenie doświadczenia Twojej organizacji na papier – tak, żeby jednoznacznie udowodnić ekspertom oceniającym, że jesteś w stanie zrealizować projekt i masz wypracowane konkretne sposoby zarządzania jak i  monitorowania projektów. 

Jak sam widzisz, możliwości jest wiele. Jesteśmy przekonani, że program PROO może pomóc Twojej organizacji w wejściu na wyższy poziom. Pamiętaj jednak, aby dokładnie zapoznać się z wszystkimi informacjami na stronie Narodowego Instytutu Wolności. 

Chętnie doradzimy Ci, jakim priorytetem powinna być najbardziej zainteresowana Twoja organizacja. A jeśli jesteś już zdecydowany na to, aby brać udział w tym konkursie grantowym, pozwól sobie pomóc. Błąd przy pisaniu skomplikowanego wniosku może Cię kosztować nawet 700 tys. zł! Zlecając nam napisanie go, możesz pominąć przekopywanie się przez papierologię. 

Jako doświadczeni działacze, wiemy wszystko, co o PROO należy wiedzieć, pisaliśmy już wiele wniosków w tym programie. Po skonsultowaniu z Tobą pomysłu, otrzymasz napisany przez nas wniosek gotowy do wysłania – a zaoszczędzisz czas i nerwy. Gwarantujemy poprawność formalną (jeśli wniosek zostanie odrzucony przez błąd formalny, zwrócimy Ci pieniądze).

NA WNIOSKI ZLECONE DO 5 LUTEGO PROPONUJEMY RABAT -20%!

Mamy nadzieję, że artykuł rozwiał wątpliwości związane z programem PROO. Nauczeni doświadczeniem własnych organizacji oraz naszych klientów, naprawdę zachęcamy do zainteresowania tym konkursem – w końcu mówimy o nawet kilkuset tysięcznych dotacjach! Kluczem, aby dofinansowanie otrzymać, jest przemyślany i dobrze napisany wniosek, który zostanie wysoko oceniony przez ekspertów NIW. Jego przygotowanie warto powierzyć nam – jesteśmy specjalistami z dużym doświadczeniem w zakresie PROO. Zadbamy o wszystkie szczegóły i dopracujemy wniosek za Ciebie. Skontaktuj się z nami – poprzez formularz lub wysyłając nam e-mail na adres kontakt@ngoconsulting.com.pl.